مهندس محمدعلی قوی در خرداد ماه سال 1344 در آرین ­شهر (سده سابق) از توابع شهرستان قاینات در خانواده ­ای مذهبی و انقلابی به دنیا آمد. وی پس از گذراندن دوره ابتدایی و راهنمایی برای ادامه تحصیل در دوره دبیرستان به بیرجند رفت. حضور ایشان در بیرجند همزمان با آغاز دفاع مقدس بود و از این­رو به همراه برادرش (که در بهمن ماه سال 1360 به درجه رفیع شهادت نائل گردید) و در سن 16 سالگی برای دفاع از میهن اسلامی راهی جبهه­ های حق علیه باطل شد. در سال 1361 نیز مدت 7 ماه را در جهادسازندگی قاین حضور داشته است. همزمان با حضور در جبهه، تحصیلات دوره دبیرستان خود را نیز ادامه داد و در سال 1365 در رشته فیزیک دانشگاه بیرجند پذیرفته شد. در همین ایام نیز برای مدت 7 ماه همراه با رزمندگان ایرانی به لبنان رفت و به آموزش نظامی به رزمندگان حزب­ الله پرداخت.
از سال 1365 و همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی در نیروی دریایی سپاه مشغول خدمت شد. در سال 1369 و پس از دریافت مدرک کارشناسی به تهران آمد و فعالیت خود را به عنوان مدیر فناوری اطلاعات نیروی دریایی سپاه و همزمان تدریس در مدارس و مراکز آموزشی منطقه 14 و 15 تهران ادامه داد. در سال 1380 با قبول مسئولیت فناوری اطلاعات ناجا منشأ تحولات اساسی در حوزه فناوری اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران شد، بگونه ای که با ایجاد پلیس الکترونیک بعنوان پیشران دولت الکترونیک (استقرار بیش از 130 سامانه برخط و راه اندازی بیش از 1000 دفتر خدمات الکترونیک)، نیروی انتظامی به رتبه اول انفورماتیک در کشور بدل گردید. همزمان با سمت مدیرکل فناوری اطلاعات ناجا در سال 1382 و با شروع فعالیت شرکت پژوهش و توسعه ناجی به عنوان عضو هیأت مدیره و جانشین مدیرعامل در این شرکت نیز حضور داشت.
شرکت پژوهش و توسعه ناجی مجری تمامی پروژه­ های فناوری اطلاعات ناجا و بخشی از دولت الکترونیک نظیر: کارت سوخت، انتخابات الکترونیک و هوشمند سازی ناوگان حمل ونقل عمومی و... محسوب می­شود و در طی 11 سال حضور ایشان، به رتبه اول انفورماتیک کشوری دست یافته است. در طی همین مدت نیز در سال 1387 و با آغاز به کار شرکت ارتباطات مبین نت، به عنوان اولین اپراتور ارائه دهنده خدمات وایمکس در ایران، در سمت عضو هیأت مدیره حضور داشت. ایشان در سال 1392 پس از سالها خدمت صادقانه بازنشسته شد. اما بعد از آن نیز فعالیت خود در حوزه تخصصی فناوری اطلاعات را ادامه داد و در حال حاضر به عنوان قائم مقام مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک راهبر، یکی از بزرگترین و با سابقه­ ترین شرکت­ های فناوری اطلاعات کشور و مجری پروژه­ های بزرگی چون کد رهگیری املاک و انتخابات الکترونیکی و...، عضو هیئت مدیره شرکت سامانه بهنگام غدیر (آی سیما) اجرای تلویزیون تعاملی در کشور و رئیس هیئت مدیره شرکت اعتماد راهبر تنها دارنده مجوز خصوصی گواهی امضای الکترونیک مشغول فعالیت است . وی در همین حال موفق شد مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه اصفهان در رشته مدیریت (MBA) اخذ نماید.